Kio?

ĈAR to esperanckie spotkanie dla początkujących, które w tym roku odbędzie się w dniach 10-12 listopada w Cieszynie.

Kial?

początkujący esperantyści

Wielu ma ochotę nauczyć się esperanta, ale codzienne zajęcia pochłaniają tyyyle czasu..., Dlatego przeznaczamy jeden weekend naszego życia, by spróbować esperanta - was też zachęcamy do tego! Na spotkaniu odbędzie się kurs esperanta od podstaw!

… i wiecznie początkujacy :)

Drugim celem naszego spotkania jest umożliwienie tym, którzy już kurs ukończyli, praktycznego użycia międzynarodowego języka esperanto w międzynarodowym towarzystwie. (Jest to również szansa poznania rówieśników z Polski, Czech i Słowacji, którzy posługują się esperantem)

PEJ i ĈEJ

W tym roku ĈAR organizuje PEJ i ĈEJ

Kurs esperanto

dla początkujących

Duże wydarzenie w mieście!

Żywi esperantyści wokół ciebie!

Dowiedz się, jak wiele potrafisz już wyrazić w esperancie!

Baw się z nami!


W tym roku ĈAR odbywa się w Cieszynie - mieście na granicy Polski i Czech

Cieszyn jest uroczym miastem z długą i ciekawą historią. Wszystko zaczęło się około IX wieku, kiedy na tym terenie osiedliło się jedno ze słowiańskich plemion. Cieszyn uzyskał prawa miejskie w 1220 i przez kilka stuleci – do końca I wojny światowej – był stolicą Księstwa Cieszyńskiego. Przez Cieszyn przepływa rzeka Olza, która stanowi granicę między Czechami i Polską. Dlatego można śmiało powiedzieć, że Cieszyn to najbardziej przygraniczne miasto w regionie!

ĈAR odbędzie się w hostelu 3Bros, który znajduje się w historycznym centrum Cieszyna (po polskiej stronie), przy ul. Menniczej 14 (wejście od strony ul. Bożniczej).

Cieszyn

Koszt podstawowy uczestnictwa wynosi 150 PLN

Cena obejmuje dwa noclegi ze śniadaniem w hostelu, opłatę programową i wycieczki.

Stosuje się zniżki i dodatkowe opłaty:

 • -25 PLN, jeśli ĈAR 2017 jest twoim pierwszym spotkaniem esperanckim,
 • -25 PLN, jeśli należysz do Polskiej Młodzieży Esperanckiej (PEJ) w 2017 roku (można się zapisać już od 10 zł rocznie!)
 • -15 PLN, jeśli należysz do Czeskiej Młodzieży Esperanckiej (ĈEJ) w 2017 roku
 • +10 PLN, jeśli nie wniesiesz zaliczki w wysokości przynajmniej 60 PLN – jednak zachęcamy do zapłacenia jednorazowo całej sumy ;)
 • Możesz zapłacić w złotówkach (PLN), ale również w koronach czeskich (CZK), euro (EUR) lub forintach (HUF) według kursów: 100 PLN = 23,80 EUR, 622 CZK lub 7250 HUF. Zaokrąglamy opłaty w górę do pełnych 5 EUR/100 CZK/500 HUF. Opłaty na miejscu w CZK, EUR i HUF przyjmujemy tylko w banknotach.

Zaliczkę możesz wpłacić na różne sposoby:

 • w złotówkach na konto PEJ-u: 08 1240 1037 1111 0010 6246 8214 – tylko przelewy krajowe!
 • w euro na konto PEJ-u w UEA: peja-l (patrz: opis na stronach UEA) – do 15 października
 • u jednego z pośredników: Romualda Jeziorowska (Wrocław romualda.jeziorowska@pej.pl), Vít Guglielmo Mišurec (Praga caffeguglielmo@gmail.com), Tobiasz Kubisiowski (Kraków/Warszawa tobiasz.kubisiowski@pej.pl), Andi Münchow (Hanower andim@gmx.li)

Pamiętaj, aby płacąc, podać swoje imię i nazwisko, oraz cel płatności (ĈAR 2017).

Nie bój się z nami skontaktować – napisz na cxar@pej!

pola esperanto-junularo

Do Cieszyna najprościej jest dojechać busem z Katowic (ok. 90 minut) lub z Krakowa (ok. 150 minut).

Z Katowic, z placu Andrzeja (w pobliżu dworca kolejowego), mniej więcej co godzinę odjeżdżają busy firmy BusBrothers – zobacz rozkład. Bilet kosztuje 15 zł.

Z Krakowa, z dworca autobusowego MDA (obok dworca głównego), odjeżdżają busy firmy Lajkonik – zobacz rozkład. Bilet kosztuje 22 zł. Autobusy zatrzymują się w Cieszynie obok zamku, na ulicy Dojazdowej. Hostel ĈAR-u znajduje się około 10 minut spacerem od przystanku (patrz: mapa).

Można również przyjechać koleją. Wyszukaj połączenia ze stacją „Cieszyn” http://rozklad-pkp.pl. Dworzec kolejowy znajduje się około 10 minut piechotą od hostelu (patrz: mapa).


Zapisując się potwierdzasz, że:

 1. Przeczytałeś i uznajesz treść tej strony.
 2. Nie będziesz przeszkadzał ani zakłócał przebiegu programów - żaden nie jest obowiązkowy.
 3. Posprzątasz po sobie w kuchni i łazience (mniej-więcej).
 4. Zgadzasz się na wykorzystanie zdjęć z imprezy przez PEJ i TEJO na potrzeby reklamy organizacji i esperanta ogólnie.
  Jednocześnie organizatorzy informują, że jeśli jakieś zdjęcie może oznaczać dla Ciebie problemy albo jakkolwiek Ci nie pasuje (np. z powodu dziwnej miny, z niedokładnie twoją dziewczyną/chłopakiem w niedokładnej pozycji i podobne) - po prostu dajcie znać!

Literkę 'ĉ' w esperanto wymawia się jak polskie 'cz' - mamy więc czar, do czarownicy już niedaleko!